Britanski RaceFans: Wolffovo nevoljko kritiziranje Verstappena sve je više na kušnji

Izdvojeno

Ante Vetma

Prije 1 tjedan 5 min 16 komentara

Britanski portal RaceFans pozabavio se odnosom između Tota Wolffa i Maxa Verstappena koji sugerira da šef Mercedesa priželjkuje dolazak Nizozemca iako u ekipi imaju talentiranog Britanca.

Naime, u periodu od nešto više od mjesec dana Verstappen je bio uključen u tri službena prigovora protiv Georgea Russella. Kako je svima poznato – njihov odnos dobio je kulminaciju u Španjolskoj kad je Verstappen svojim bolidom udario u Russellov Mercedes.

Wolff je reagirao oprezno – kritizirao je momčad Red Bulla, ali je Verstappena poštedio izravne kritike. RaceFans piše da nije teško pretpostaviti zašto je to bio slučaj.

Russellov trenutni ugovor s Mercedesom istječe krajem ove sezone, a Verstappen je očigledna meta za momčad. Wolff je to nagovijestio još prošle godine:

„2026. je naša glavna godina kada se mnogo toga mijenja i mislim da bi moglo biti vrlo atraktivno voziti za nas. No hoće li to biti Max i može li on izaći iz svog ugovora, ne znam.”

Verstappen ima ugovor s Red Bullom do 2028., ali kako je Wolff primijetio:

„Ako vozač ne želi ostati negdje, vrlo ga je teško zadržati.”

Wolff je već jednom propustio priliku da potpiše Verstappena i sada ne želi reći ništa što bi ga moglo odbiti. Dobro zna kome šalje poruku – i koliko pažljivo je mora oblikovati.

Bilo kakav, makar i blago negativan komentar, može biti pogrešno izvučen iz konteksta na društvenim mrežama i doći do Verstappena. Baš kao što se dogodilo prošle godine kad je kritizirao Zaka Browna iz McLarena zbog pogrešno interpretirane izjave stare šest mjeseci tijekom utrke u Las Vegasu.

Zato Wolff ne namjerava oštro kritizirati Verstappena čak ni kad izazove kontakt s jednim od njegovih vozača.

„Ne znam ni što se točno dogodilo, samo sam čuo da je Maxu rečeno da propusti Georgea, a meni je izgledalo čudno da to nije napravio kako treba nakon četvrtog zavoja,” rekao je neodređeno Wolff u Kataloniji.

„Moram vidjeti cijelu situaciju, ali ako je to bio ispad bijesa, onda to nije dobro.”

Wolffova procjena Verstappenovih sumnjivijih poteza nije uvijek bila tako suzdržana. Kad je Verstappen 2021. u Monzi izbacio Hamiltona iz utrke, opisao je to kao „taktički prekršaj”.

U Španjolskoj je upotrijebio blaže riječi za potez koji je bio očitiji, iako manje razoran. No tada je Wolff imao višestrukog prvaka u svojoj momčadi; danas pokušava privući jednog.

Nakon najnovijeg incidenta između Verstappena i Russella u Kanadi, Wolff je jasno rekao da za prigovore krivi isključivo Red Bull.

„100% sam siguran da to nije Max,” rekao je Wolff. „On je pravi vozač. Nikad ne bi tražio kaznu za tako trivijalnu stvar.”

Je li Verstappen podržao Red Bullov pokušaj da Russell dobije kaznu, čime bi osigurao svoju četvrtu pobjedu ove sezone, ostaje pitanje. Verstappen je Red Bullu skrenuo pažnju na oba aspekta Russellove vožnje na koje su kasnije uložili prigovor u Kanadi. Isto se dogodilo ranije ove godine u Miamiju. Tijekom vožnje i nakon utrke u intervjuima za Sky Verstappen je dao različita objašnjenja za Russellove postupke.

Wolff zna iz prethodnog iskustva da, ako vozač ne podržava prigovor, vjerojatno će to jasno dati do znanja.

Primjerice, 2016. Mercedes je uložio prigovor zbog Verstappenovog poteza na Hamiltonu, optužujući Red Bullovog vozača da je „vozio nepravilno i opasno, prisilivši bolid 44 [Hamiltona] da napravi izbjegavajući manevar.” No, Hamilton o tome očito nije bio informiran te je ustvrdio:

„Nema prigovora ni s moje strane ni od strane Mercedesa,” objavio je Hamilton tada na društvenim mrežama. „Neki idiot je rekao da imamo, ali to nije istina. Max je dobro vozio, kraj priče. Idemo dalje.”

Kad je saznao da je momčad ipak podnijela prigovor, Hamilton je obrisao svoju poruku i objavio novu:

„Nema prigovora s moje strane. Upravo sam čuo da je momčad podnijela jedan, ali rekao sam im da to nije nešto što mi radimo. Mi smo konstruktorski prvaci, idemo dalje. Kraj priče!”

Možda je Verstappen imao sličan razgovor s Red Bullom, što ih je navelo da povuku jedan od dva prigovora protiv Russella u nedjelju. Tim je povukao tvrdnju da je vozač Mercedesa prekršio pravilo zadržavajući više od 10 duljina bolida za sigurnosnim automobilom.

No to je bilo jednostavno pitanje poštivanja pravila koje vjerojatno nikad ne bi rezultiralo kaznom za Russella. Nije bilo sumnje da je smio zaostati za Safety Carom u tom trenutku. Drugi Red Bullov prigovor ticao se interpretacije pravila i mogao je otići na bilo koju stranu.

Ali, bez obzira na to je li Verstappen forsirao kaznu ili ne, to neće utjecati na njegovu vrijednost za Mercedes. Čak i ako se pojavi u Austriji i jasno da do znanja da je u potpunosti podržao Red Bullov prigovor, Wolff će pronaći način da to izgladi. Hoće li se to dugoročno isplatiti – drugo je pitanje.


10 godina F1pulsa Čitaš nas redovito? Ne želiš više gledati reklame? Podrži Puls portal s 3 eura mjesečno na ovom linku

Odgovor

16 komentara

  1. Nelson Piquet
    graho Pretplatnik Prikaži

    Torger bi đavolu dušu prodao za Maxonju.
    A i sa potpunim pravom, svako normalan bi lika sa 4 pobjede zamjenio trenutno najboljim vozačem.



    13
    13

    0
  2. Racing Point
    BatteryVolttas Prikaži

    Meni žao Russella.. strpljivo je čekao šansu i zeznuli su ga u debiju za Mercedes na onom Bahreinu kojeg je Perez pobjedio … i sad ga se očito žele riješiti na “stražnja vrata”.. a moga bi George biti istinski lider Mercedesa slijedećih sezona…
    Dečko je ozbiljno dobar .



    5
    0

    5
    • Stefan Bellof
      pigmalion Prikaži

      Meni nije žao Russella. I da, sve ide prema tome da mu neće produžiti ugovor. Jer zašto bi u Mečki propustili Maxa, kada se ukaže prilika? 2026. miriše na to.



      9
      9

      0
      • Honda
        zekohonda Pretplatnik Prikaži

        2027. mi je dosta realnija, kad se vidi kako se ko pripremio za nova pravila.



        3
        3

        0
        • Kimi Raikkonen 7
          Pitstop Prikaži

          Da, ali onda je već kasno jer ako ne dobiju Maxa ove godine onda vjerojatno potpisuju Đorđa na nekoliko godina. A ne vjerujem da će se 2027. olako riješiti Kimija ako Max bude dostupan jer je ipak the next best thing. I ako Mercedes 2026. osvoji titule sa Đurđom i Kimijem, što će im Max tada. Sada je vrijeme za potpis jer ipak bi radije Maxa u momčadi nego Đorđa. A Kimija treba zadržati iz gore navedenog razloga



          1
          0

          1
        • Racing Point
          BatteryVolttas Prikaži

          Odgovaram ovom momku@pitstop … pa nije baš da je Antonelli next big thing…Ante Vetma je izrazio velike sumnje oko tog dečka a i ja sam na tom tragu…
          A George je još uvijek dovoljno mlad a već preiskusan,tako da..ne otpisujte mi “gospodina Subotu ” tek tako…
          Kako da kažem,nisam fan,ali ne bi(h) imao ništa protiv da čovjek osvojit titulu ili dvije


          0
          0

          0
        • Kimi Raikkonen 7
          Pitstop Prikaži

          @Battery, da ako je Vetma rekao, a i ti isto misliš, onda je valjda tako. Ja ipak više vjerujem svojim očima nego što mi drugi govore. Naravno da je rana faza karijere i svašta može biti, ali dečko je još vrlo mlad, a za sad mu poprilično dobro ide



          2
          2

          0
        • Niki Lauda
          wapi Pretplatnik Prikaži

          Ja sam siguran da je Kimi sljedeća legenda Ferrarija. Dečko iz Bologne nema šanse da kaže ne, kad pozove Scuderia.



          3
          3

          0
        • Pastor Maldonado
          perodeformero Pretplatnik Prikaži

          Kimi-san? aa aa Ok! Ice-san


          0
          0

          0
  3. Fernando Alonso
    junior Prikaži

    Kako se brzo stvari okrenu. Nekad se jedva cekalo da Russell dode u Mercedes i da pruzi Lewisu borbu kakvu Bottas nije mogao, a i da nasljedi Lewisa i za par godina mu vozacko mjesto visi.
    Cudan je bio govor Russella kako ce sigurno biti na gridu iduce godine…pomalo cudan odgo or od strane njega
    Dakle sigurno ima i dima i vatre

    Tesko je zamisliti Maxa izvan Red Bulla…ipak je tamo od malih nogu…jos odlazak u Mercedes koji navodno ima odlican motor za nova pravila..
    Zvuci poznato



    1
    1

    0
  4. Niki Lauda
    wapi Pretplatnik Prikaži

    A glede Russella, tko s Torgerom tikve sadi….
    Russell si je dozvolio da ga T drži 3 godine u Williamsu koji je bio teži džumbus tih godina. Prema tome ima samo sebi za zamjeriti štogod mu se u karijeri s T-om dogodi kasnije. Da se Max pojavi na vratima Torger bi u sekundi zaboravio na Russella, kao što je Ferrari škartirao Sainza čim je Lewis izrazio želju….

    Ovo otezanje potpisivanja na poslije ljetne stanke kako sad imaju 3 trke za redom pa ne stignu, jer poznato je da je uloga advokata u pripremi utrke enormna pa ne bi bilo dobro da ih se dekoncentrira s nekakvim ugovorima…. Zapravo radi se o tome da se čeka hoće li Max aktivirati izlaznu klauzulu ili neće.



    3
    3

    0
    • Kimi Raikkonen 7
      Pitstop Prikaži

      Kao što si ranije napisao, nema šanse da Kimi odbije Ferrari ako ga ovi pozovu tako i Toto nema šanse da ispusti Maxa ako bude imao šansu za to. Ja ne bi isto, ne bi ni jedna momčad koja bi ga mogla dovesti. Nema to veze s Totom ili bilo kojim drugim šefom, to je Maxefekt. Uostalom, Fred je isto zorno pokazao prošle godine kad je dobio šansu uhvatiti Lewisa. A Đorđ onda ima otvoreno mjesto među bikovima



      2
      2

      0
  5. Pastor Maldonado
    perodeformero Pretplatnik Prikaži

    Mercedes na utrkama izgleda taktički najstabilnija momčad. (ne mora uvijek biti najbolja, ali gotovo nikada ne rade gluposti)
    Vjerojatno je tako i sa taktikama za P.R. i za sve druge moguće dijelove momčadi.
    Zašto bi kritizirali najboljeg vozača na gridu ako ima šanse da ga ugrabe?
    Borba u Formuli 1 nikada ne prestaje završetkom utrke.



    1
    1

    0
    • Racing Point
      BatteryVolttas Prikaži

      Bono je tamo još uvijek,tak da.. i Toto nije tu slučajno.. utrkivanje im je u krvi..
      Koliko god ne volio Tota i Bona iz vremena dominacije LH44, toliko im sada moram odat priznanje da su ipak taktički magovi…nije slučajno to sve bilo.. nije bilo samo “do auta”…
      Toto nije samo figura tamo… a Bonninghton da ne pričamo.. uz sve ostalo osoblje



      4
      4

      0
    • Niki Lauda
      wapi Pretplatnik Prikaži

      @perodeformero
      Ova tvoja zadnja rečenica je jedan od novijih koncepata u F1 koji stigao ulaskom u sport likova iz svijeta biznisa. Do tada su borbe bile na stat+zi i među inženjerima. Sad je PR bojno polje, kao i manipulacije pomoću FIAe – prijaviš FIAi da ti je nešto sumnjivo s konkurentom i onda se značajni resursi konkurenta bave komunikacijom s FIAom umjesto razvojem bolida. Russell komentira Hamiltona?!?! Čemu to služi? Zak Brown se rutinski bavi stanjem unutar drugih timova….



      1
      1

      0
      • Pastor Maldonado
        perodeformero Pretplatnik Prikaži

        U F1 je oduvijek bila borba 365 dana u godini. Promjenom sponzora, nestankom privatnih momčadi…… promjenama u kapitalizmu i pravilima F1 samo je došlo novo doba i otvorila su se nova mjesta za borbe.
        wapi. Ja se slažem s tobom. Ni meni se to ne dopada.
        Ali Formula 1 samo prati svjetski biznis.
        Bez P.R.-a danas ne možeš, jer da pustiš sve da slobodno govore, odmah bio zatrpan sudskim tužbama.
        Momčadi su se jednostavno morale preorjentirati
        I meni je žao što glavnu riječ ne vode vozači i inženjeri.
        Prije je bio vlasnik koji je donosio strateške odluke.
        Danas “vlasnička struktura” preko preplaćenih menagera mora dioničarima donositi kapital.
        Žalosno, istinito. U takvim vremenima živimo.


        0
        0

        0

Pročitajte više o idućim temama:

Novo na forumu Otvori

F1 - 75 godina, Puls - 10 godina

Formula 1 je najbrže rastući sport na planetu, a Pulsmedia najaktivniji hrvatski sportski portal.

Kontaktiraj nas

Medijska prava

Sve fotografije vlasništvo su ekipa Formule 1 ili Pirelli media centra.

© Pulsmedia, guramo od 2015.