Top 10 lažljivaca, varalica i ostalih neobičnih likova iz povijesti F1

Izdvojeno / Kolumna

Luka Maloić

Prije 8 godina 8 min 21 komentara

Formula 1 je kroz svoju povijest znala iznjedriti svakakve neobične karaktere kojima su biografije nevjerojatno zanimljive. Bilo je tu genijalaca, čudaka, megalomana, nadriliječnika, lopova i sanjara.

Likove iz naše priče izdvojili smo zbog nevjerojatnih poteza kojima su mnogima ostali u sjećanju. Naravno, moramo napomenuti da bi za svaki ovaj slučaj mogli napisati kolumnu jer su neke priče stvarno opsežne i kompleksne. Ali, uz ove kratke opise možete dobiti jasnu sliku kakve sve ljude može privući sport kao što je F1. Upoznajte nevjerojatne likove koji su svojim lažnim obećanjima i prijevarama oblikovali povijest Formule 1.

10) David Thieme – 1981.

Zamislite crni “Fedora” šešir, četvrtaste naočale i kozju bradicu – to je David Thieme i njegovi zaštitni znaci (na slici s lijeve strane pokraj Lotusove Legende Colina Chapmana i novinara Jabby Crombaca). Ovaj čovjek definitivno je odskakao od ostatka paddocka u ono vrijeme. Rođen je 1942. godine u Minneapolisu (SAD) i studirao je industrijski dizajn u Brooklynu. Novac koji je zaradio dizajniranjem uložio je u osnivanje naftne kompanije – “Essex Overseas Petroleum Corporation” – s kojom se obogatio i počeo sponzorirati ekipu Lotusa 1979. godine. Lokacija kompanije bila je, ni manje ni više, nego u Hotelu “Pariz” u Monte Carlu, a vođena je principom “one-man show”. Neki navode da je Thieme bio sposoban zaraditi 70 milijuna dolara profita godišnje. Oduvijek je volio utrke, a tako se i upoznao sa Colinom Chapmanom 1978. godine.

Poznat je bio i po organizaciji glamuroznih i grandioznih partija. Još danas se pamti kako je doveo slavnog kuhara Rogera Vergea da kuha za sve goste po motorhomeima. Čak je 1979. godine sponzorirao Porscheovo natjecanje na 24 sata Le Mansa, ali 936 modeli sa posadom Ickx, Redman i Barth (najbrži krug utrke) i Wollek, Haywood (pole-position) nisu završili utrku.
Snovi su došli kraju u travnju 1981. godine kada je u uhićen u Zurichu zbog optužbe za prijevaru u iznosu od 7,6 milijuna dolara od strane švicarskog bankovnog giganta Credit Suisse. Iako je Thieme oslobođen zbog plaćanja jamčevine – otac Mansour Ojjeha, Akram, je platio globu – Essex nije preživio i Thieme je nestao u zaboravu.

 

9) Joachim Luthi, 1989.

Luthi je prvo u javnosti bio proglašen kao Brabhamov spasitelj 1989. godine nakon što je vratio tu ekipu u natjecanje. Švicarski biznismen osigurao je Juddov V8 motor za novi Brabham BT58. Talijanski vozač, Stefano Modena,  vozio je uz Martina Brundlea. Modena je osigurao posljednje postolje za ovu slavnu ekipu  – treće mjesto na VN Monaka. Luthi je zatim uhićen i strpan u zatvor radi teških prevara u svojoj investicijskoj kući. Brabhamov uhićeni predsjednik prodao je ekipu Japanskom konzorciju koji se zvao “Middlebridge”.

8) Jean-Pierre van Rossem, 1990.

Osebujan Belgijanac Jean-Pierre van Rossem postao je poznat po tome što je bio kreator “Moneytrona”, super računala koje je u stanju predvidjeti trendove na tržištu dionica i osigurati velike te stalne novčane priljeve svojem vlasniku. Mnogi veliki i bogati investitori zaista su i kupili njegovo računalo – čak i Belgijska kraljevska obitelj. Van Rossem se nije skrivao u anonimnosti nego je punim plućima uživao u svojem uspjehu – govori se da je bio vlasnik čak 108 modela različitih Ferrarija! Zaradio je ukupno oko 860 milijuna dolara i posjedovao jahtu “The Destiny” od 90 milijuna dolara i 2 Falcon 900 privatna aviona od kojih je svaki vrijedio 30 milijuna dolara. Uz to, pokrenuo je vlastitu momčad u F1 1989. godine. Dao joj je ime” Onyx” i sa Stefanom Johanssonom za volanom osigurao podij u Portugalu. Ali, već 1991. godine van Rossem je bio iza rešetaka zbog financijskih prevara. Dobio je 5 godina zatvora i prodao je većinu svoje imovine radi podmirenja tužbe, a u zatvoru je napisao knjigu “Zatvorska knjiga” koju je kasnije objavio. Kasnije je u svojoj zemlji pokrenuo političku stranku “Rossem party” koja nije doživjela neki uspjeh. Stalno je bio u novinama i čak je 2010. godine rekao da je upoznao Osamu Bin Ladena 1988. u Bahreinskoj banci u Saudijskoj Arabiji.

 

7) Akira Akagi, 1991.

Kasne 1980.-e donijele su pravi egzodus Japanskih konzorcija u svijet F1. Najpoznatija priča je ona o nekretninskom konglomeratu “Leyton Houseu” koji je ušao u F1, pod palicom Akire Akagija. Sebe je opisivao kao dobrotvora, a Leyton je bio glavni sponzor ikonskoj ekipi Marcha 1987. godine uz upečatljivu tirkiznu boju bolida. 1989. godine ekipa je kupljena od strane Akagija i preimenovana  u Leyton House Racing. Godinu kasnije, Japanac je bio umješan u skandal Fuji banke i optužen je za pranje novca, prijevare i malverzacije te nestao sa scene iza rešetaka.

6) Andrea Sassetti, 1992.

Talijanski dizajner cipela i zlatni dečko – Andrea Sasseti kupio je ekipu Coloni 1992. godine i preimenovao je u Andrea Moda Formula. Izvor bogatstva ovog Talijana ostaje nejasan; neki izvori spominju njegovog oca, Silvana, koji je bio bogati proizvođač cipela. Ostali sugeriraju kako je osvojio 3 milijuna lira igrajući poker 80.-ih, a neki da je blisko surađivao s mafijom i ilegalnom trgovinom. Ekipa je ostala zapisana u povijesti F1 kao bizarna po varanju na težini bolida, ilegalnim i često opasnim automobilima. Ekipa je bila locirana u malenom gradiću u centralnoj Italiji – Passignano sul Trasimeno. Ekipa je imala tek 40 zaposlenika, a Sasseti je, kako bi pojačao tim, natjerao svoje vozače kamiona i radnike iz firme cipela da pomažu u raznim poslovima.
Belgijska policija čak je uhitila Sassetija na Spa-u za prijevaru. Uz to, isplivale su u javnost neke poveznice s mafijom. Andrea Moda je na kraju izbačena iz prvenstva od FIA-e na temeljima da ekipa sramoti sport. Sassetijev konačni pokušaj je bio u Italiji, gdje je ekipa unatoč zabrani pokušala dovući svoje automobile u paddock.
1992. godine je sumnjivo uzrokovan palež uništio Sassetijevu diskoteku na istočnoj obali Italije, a kako je ipak pobjegao od plamena, plaćeni ubojica je pucao u njega, ali promašio.

5) Cyril de Rouvre, 1993.

Bivši filmski producent, a po zanimanju inženjer zrakoplovstva i veliki fan motorsporta, Cyril de Rouvre držao je većinski udio u AGS F1 ekipi prije nego je kupio Ligier 1992. godine. Iako se ekipa polako vraćala u formu pod njegovim vodstvom, De Rouvre je završio u zatvoru 1993. godine. Razlog je bio u tome što je UGC – producentska kuća otkrila da je de Rouvreova kompanija “Cofragec” – koju su upravo kupili (preuzeli) – imala neprikazanu “rupu” u financijama od 172.6 milijuna franaka. Francuski biznismen i političar iskoristio je taj novac za kupovinu Ligiera. De Rouvre je kasnije bio primoran prodati ekipi Flaviu Briatoreu i tako je njegova priča u F1 završila.

4) Sulaiman Al-Kehaimi, 1996.

Sulaiman Al-Kehaimieva priča je također vrijedna spomena. Riječ je bila, navodno, o sinu ambasadora koji je bio naučen na luksuzan život i pretendirao je na mjesto Saudijskog princa. Na VN Monaka 1996. godine, varalica je objavio da planira kupiti 51% udjela u momčadi Tyrrella koja je zapala u financijske probleme. Lažni šeik će biti razotkriven jednog dana nakon utrke tijekom raskošne zabave na koju je čak htio dovesti poznatu pjevačicu Cher! Tyrrell je odlučio kazniti Al-Kehaimia za lažno predstavljanje i dobio je popriličnu kaznu. Ali, sud ga je nakon tri godine oslobodio – valjda su osjećali simpatije prema ovako lukavome varalici koji je čak imao i privatan Boeing s kojim je letio svijetom.

3) Princ Malik Ado Ibrahim, 1999.

Ovaj samoproglašeni princ preuzeo je ekipu Arrowsa . Rođen je u Nigeriji, a educirao se u Britaniji.  Čovjek se predstavljao kao sin jednog od brojnih kraljevskih obitelji Afričkih zemalja, a Nigerija je poznata po brojnosti kraljevskih obitelji koje je zaista teško nabrojati, a kamoli provjeriti.  Malik je uvjeravao ljude da je stekao bogatstvo u telekomunikacijama, ali i trgovinom  nekretnina i rijetkih materijala. 1999. godine dao je ponudu tešku 125 milijuna dolara Tomu Walkinshawu za njegovu ekipu Arrowsa. U tom poslu uvjerio je bankovnog giganta “Morgan Grenfell” da mu pomognu u poslu. Uspio je zavarati sve; čak je i F1 Racing objavio naslovnicu “Princ koji će spasiti Arrows”. No, novac Walkinshaw nikada nije vidio, a princ Malik je nestao oko 2010. kada je protiv njega pokrenuto čak 11 sudskih postupaka.

2) Calisto Tanzi, 2003.

Calisto Tanzi bio je prvi čovjek talijanskog mliječnog giganta Parmalata. Također, bio je i ogromni zaljubljenik u F1 i veliki prijatelj sa Bernieom Ecclestoneom. 70.-ih godina prošlog stoljeća sponzorirao je Nikija Laudu, a kasnije je sponzorirao ekipu Brabhama. Parmalat je bio osobni sponzor i brazilskom “playboyu” Pedru Dinizu 90-ih godina. 2003. godine u Parmalatovim financijskim izvještajima pronađena je “rupa” od 14 milijardi eura. Tijekom opsežne istrage koja je potresla svijet, Tanzi je bio osuđen za teške financijske prijevare, povezanost sa kriminalnim radnjama i Parmalat je proglasio bankrot. Tanzi je dobio 18 godina zatvora pravomoćnom presudom u Parmi u travnju 2010. godine. Sa sobom je u tešku financijsku situaciju i odvukao nogometni klub Parma iz Serie A.

1) Mansoor Ijaz, 2013.

Mansoor Ijaz i Quantim Motorsports je najsvježiji slučaj nevjerojatnih varalica u F1 svijetu. Ideja je bila da Mansoor preuzme 35% udjela u Lotusu preko konzorcija koji je uključivao Američke hedge fondove, Abu-Dhabi multinacionalnu poslovnu grupaciju i interes kraljevske obitelji koja se bavi proizvodnjom nafte. Sve ostalo je povijest. Ijaz je obećao sredstva koja nikada nisu stigla u Enstone. U siječnju 2014. godine Gerard Lopez, vlasnik ekipe, totalno je izgubio živce, nazvao Ijaza lažljivcem i zaključio sve daljnje pregovore.


Odgovor

21 komentara

  1. F1puls
    David Vidović Prikaži

    Zbilja odličan posao Luka!


    0
    0

    0
  2. Fernando Alonso 14
    alonso5 Donator Prikaži

    A Briatore!?


    0
    -1

    1
  3. David Croft
    Frantic Donator Prikaži

    Tanzi je legenda.
    14 mlrd Eura, jedna od najvećih fabrika mliječnih proizvoda na svijetu i solidan fudbalski klub. :facepalm:


    0
    0

    0
  4. Clay Regazzoni
    HeatBlast44 Prikaži

    Svaka cast za trud :)
    Ovaj Tanzi mi je na ovoj listi osto najveci trn u oku, a radi koga drugog nego AS Parma :(



    1
    1

    0
  5. Niki Lauda
    wapi Pretplatnik Prikaži

    3 milijuna lira je kikiriki. Pri kraju je bilo 1000 lira jedna DM. Provjerite brojku.


    0
    0

    0

Bok, internet se promijenio. Sadržaj, vrijeme, znanje i rad uložen u portal koštaju i bez vaše pomoći - ove zajednice više ne bi bilo.

Ako cijeniš što radimo svaki dan već 8 godina, podrži nas tako da postaneš pretplatnik ili doniraš iznos po volji.

Pretplati se Doniraj jednokratno

Stvaramo uspomene zajedno!

Formula 1 je najbrže rastući sport na planetu, a Pulsmedia najaktivniji hrvatski sportski portal.

Kontaktiraj nas

Medijska prava

Sve fotografije vlasništvo su ekipa Formule 1 ili Pirelli media centra.

© Pulsmedia, guramo od 2015.