Ponovno proživljavanje sezone 2012: 14/20 – Početak niza

Izdvojeno / Marko Rakić: Statistika, zanimljivosti, povijest

Marko Rakić

Prije 4 godina 4 min 1 komentara

Iako je mnogo ljudi bilo veoma skeptično oko utrke u Singapuru, pokazalo se u prvih par izdanja da staza i nije tako loša za napraviti dobar “štimung”. 2008. je bio crashgate, 2010. smo gledali vrlo napeti lov Vettela na Alonsa pa se i od 2012. puno očekivalo, pogotovo zbog sezone kakva je do tada bila i napetosti u poretku vozača.

Glavna vijest koja se po medijima vrtila bila je potencijalni odlazak Lewisa Hamiltona iz McLarena. Otkako je Eddie Jordan prognozirao njegov prijelaz u Mercedes, ne prestaju nagađanja u medijima i izgledalo je kao da je službena objava transfera sve bliža. Hamiltonu je ponuđeno mnogo toga u Mercedesu, a 2012. je za McLaren bila vrlo izazovna, puna uspona i padova, nekonzistencija i sličnih stvari. Singapur će možda biti kap koja će preliti čašu…

VN Singapura bila je 14. utrka sezone 2012. održana na prvi jesenski dan. Nakon Belgije i Italije gdje su dominirali vozači McLarena, na raspored je došla Marina Bay, ulična staza u Singapuru koja je za vozače vrlo zahtjevna i konfiguracijom nije slična niti jednoj stazi u kalendaru. Fernando Alonso došao je s vodstvom od velikih 39 bodova, no do kraja prvenstva ostalo je još 7 utrka i sve je bilo otvoreno.

Sebastian Vettel bio je najbrži na sva tri slobodna treninga, a s obzirom da je uvijek bio veoma dobar u Singapuru očekivalo se da bi mogao uzeti pole position. Kvalifikacije do Q3 nisu bile suviše zanimljive, s malim iznenađenjem što su Raikkonen i Massa ispali u drugoj rundi, unatoč vrlo konkurentnim bolidima. Q3 trebao je donijeti borbu Vettela i Hamiltona za pole position, no Britanac je vrhunskim krugom ugasio sve nade za nepredvidivost. Sjajan je na kraju bio Maldonado, odvozivši opet vrhunski krug u svom Williamsu te s jednom desetinkom bržim vremenom oteo Vettelu drugo mjesto. Bio je to Hamiltonov peti pole sezone.

Utrka zapravo nije ponudila previše uzbuđenja, no bilo je nekoliko pamtljivih trenutaka. Hamilton je poveo utrku, a Maldonado je izgubio poziciju od Vettela i Buttona. Prekretnica utrke dogodila se u 23. krugu kada Hamiltonu “odumire” mjenjač te vodstvo preuzima Vettel. Bio je to velik gubitak za Lewisa koji je tim odustajanjem praktički ispao iz utrke za naslov.

Massa se probudio u drugom dijelu sezone.

Ono što se pamti s ove utrke svakako je Massino pretjecanje Bruna Senne u zavoju prije posljednjeg dužeg pravca. Senna je ostavio jako malo mjesta, a Massa se odlično snašao uz nevjerojatne manevre. Ipak, njegov nastup nije bio tako dobar kao timskog kolege Alonsa. Brazilac je završio na 8. mjestu, dok je Ferdo uzeo najnižu stepenicu postolja. Drugi najbrži bio je Button, dok je Vettel mogao slaviti svoju drugu pobjedu sezone, čime je postao peti dvostruki pobjednik u sezoni nakon Alonsa, Webbera, Buttona i Hamiltona. Valja još istaknuti rezultat karijere za Paula Di Restu koji je završio na četvrtom mjestu, a što će mu do izlaska iz sporta ostati najbolji rezultat.

Ovom pobjedom Vettel se približio Alonsu na 29 bodova sa 6 utrka do kraja prvenstva. Raikkonen je zauzeo treće mjesto u poretku s 45 bodova zaostatka za Alonsom, dok je Hamilton pao na četvrto mjesto te povelika 52 boda iza bivšeg timskog kolege.