



Australija je prije dva tjedna probila led, ali je dosta toga ostalo nedorečeno. Specifičnost staze, ali i same utrke ostavile su mnoga otvorena pitanja - koliko uistinu Mercedes može potegnuti, tj. kolika je njihova prednost u utrci? Koliko je zapravo brz Ferrari i može li uopće parirati Mercedesu u normalnoj utrci? Gdje je u toj priči Red Bull, imaju li oni brzine za borbu s Nijemcima i Talijanima? Koliko je zapravo brz McLaren, kako u odnosu na njih stoje Haas i Renault, što može Force India, ima li nade za Toro Rosso Hondu…
Hrpa je otvorenih pitanja, a odgovore na bar neka od njih očekujemo od 14. izdanja Velike nagrade Bahreina!
Povijest VN Bahreina:
Prva bliskoistočna utrka održava se u Sakhiru na stazi Bahrain International Circuit od 2004., a od tad je samo jednom nismo imali u kalendaru. Bilo je to 2011. kad su u zemlji trajali masovni prosvjedi koji su u konačnici onemogućili održavanje utrke, a utrka se 2012. ponovo vratila u kalendar na standardno mjesto početkom sezone (unatoč negodovanju naroda).
Povodom 10. godišnjiice prve utrke u Bahreinu, vlasnici staze odlučili su dodati reflektore oko staze zbog čega od 2014. ovdje gledamo noćnu utrku.
Najuspješniji vozači u Bahreinu su Sebastian Vettel i Fernando Alonso s 3 pobjede, dok je najuspješnija momčad Ferrari s 5 pobjeda.
Prisjetimo se sad najzanimljivijih događaja s utrka koje smo vidjeli u bahreinskoj pustinji…
U premijeri VN Bahreina slavio je, za 2004. vrlo atipično, Michael Schumacher ispred timskog kolege Barrichella i Buttona u BAR-u.

2005. je Fernando Alonso ostvario 100. pobjedu za Renaultove motore u F1 ispred Trullija u Toyoti i Raikkonena u McLarenu u najvrućijoj F1 utrci ikad s temperaturom zraka od 41.9°C, odnosno 56 °C temperaturom staze.

2006. je Bahrein po prvi put bio prva utrka sezone. Na stazi smo vidjeli izravan okršaj vozača koji su se te sezone borili za naslov - Alonsa i Schumachera. Ishod utrke bio je jednak onom na kraju sezone, Alonso (koji je startao 4.) je slavio ispred Schumachera (startao s polea), dok je treći završio Raikkonen nakon starta s posljednje, 22. pozicije.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=bvIgn-Bez2Y[/youtube]
Nico Rosberg debitirao je na toj utrci, završio je 7. te ostvario najbrži krug utrke (najmlađi sve do Verstappena na VN Brazila 2016.), a uz njega su debi imali najzvučnije prezime motorsporta, Scott Speed te istinska ikona suvremene F1, Yuji Ide. Također, debitirale su momčadi Toro Rosso, Midland i Super Aguri.
Felipe Massa odnio je pobjedu 2007., a naznake super-izjednačene borbe za naslov vidjeli smo na tablici vozačkog prvenstva nakon te utrke gdje su Alonso, Raikkonen i Hamilton imali po 22 boda.
2008. je Robert Kubica ostvario jedini pole position u karijeri, ali pobjedu je drugu godinu zaredom uzeo Felipe Massa ispred Kimija Raikkonena koji su time Ferrariju donijeli 600. i 601. podij u F1.

2009. su Toyote Jarna Trullija i Time Glocka zaključale prvi startni red, ali pobjedu je ipak odnio Jenson Button ispred Vettela i polesittera Trullija.

2010. je drugi i zasad posljednji put u povijesti Bahrein otvorio F1 sezonu. Prvi i jedini put vozilo se na dužoj i ne baš dobro prihvaćenoj verziji staze. Ova utrka bila je prva u mnogo pogleda, stoga krenimo redom: prva za Alonsa u Ferrariju i ujedno prva pobjeda za Ferrari, Massina prva utrka nakon nesreće u Mađarskoj 2009., prvi Ferrari 1-2 od Francuske 2008., prva utrka za Michaela Schumachera u Mercedesu, prva za Buttona u McLarenu, prva za Lotus, HRT i Virgin timove, prva za bodovni sistem 25-18-15-12-10-8-6-4-2-1, prva bez nadolijevanja goriva od Australije 1993. te prva za Hulkenberga, Chandhoka, Sennu, di Grassija i Petrova. Prava pionirska utrka

Na toj smo utrci također imali najveći grid još od 1995. (24 bolida):

Uslijedila je spomenuta pauza 2011., a na povratku u Bahrein 2012. slavio je Sebastian Vettel ispred 2 Lotusa, Kimija Raikkonena i po prvi put na podiju, Romaina Grosjeana. 2013. copy-pastean podij, utrku obilježili Alonsov zaglavljeni DRS i žestoka borba McLarenovog dvojca Button-Perez.


Utrku je 2014. obilježila jedna od najboljih borbi Hamiltona i Rosberga iz koje je Britanac izašao kao pobjednik. Sergio Perez osvojio je prvi podij s Force Indijom, a Pastor Maldonado izveo je jedan od svojih najpoznatijih poteza u karijeri u suradnji s Estebanom Gutierrezom.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=C_GWdS5RP0Q[/youtube]

Hamilton je pobijedio i 2015., no ovaj put ispred Kimija Raikkonena koji je tog dana odvozio jednu od svojih najboljih utrka u drugom stintu s Ferrarijem.
Raikkonen je 2016. ponovo razdvojio Mercedese na podiju, samo što je ovaj put na najvišoj stepenici stajao Nico Rosberg nakon što je polesittera Hamiltona u prvom zavoju udario Bottas i time mu praktički uništio utrku. Stoffel Vandoorne mijenjao je ozlijeđenog Alonsa te je u impresivnom debiju uzeo bod s McLaren Hondom.
Prošle je godine u kvalifikacijama zasjao Valtteri Bottas uzevši svoj prvi pole position u karijeri. Ipak, u utrci nije bio ni blizu tako dobar te je dvaput propuštao Lewisa Hamiltona kako bi ovaj pokušao napasti Vettela, no Ferrari je te noći bio prebrz.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=6yXvIbKXehw[/youtube]
Informacije o stazi:
Bahrain International Circuit
Dužina staze: 5.412 km
Dužina utrke: 308.238 km (57 krugova)
Službeni rekord staze (iz utrke): 1:31.447, Pedro de la Rosa (McLaren-Mercedes MP4-20, 2005.)
Pravi rekord staze: 1:28.769, Valtteri Bottas (Mercedes W08, 2017.)

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=DSCePwWSLSY[/youtube]
Pirelli je za Bahrein odabrao supersoft, soft i medium, a ovo su odabrali vozači:
https://pbs.twimg.com/media/DZW2jyMW4AE03_w.jpg
Raspored GP vikenda:
Za razliku od prošle i iduće utrke, nema ranojutarnjih termina, Bahrein zauzima popodnevne sate. Za sve kojima F1 nije dovoljna doza utrkivanja vrijedi napomenuti da se u Bahreinu ovog vikenda vozi i otvaranje Formula 2 sezone s utrkama u subotu u 12:10 te u nedjelju u 13:15.

Sve je spremno za drugu utrku sezone

