Sve što trebate znati o 3. utrci sezone

Izdvojeno / Kolumna

Luka Maloić

Prije 9 godina 6 min 3 komentara

Shanghai

Treća utrke sezone je pred vratima. Jeste li sigurni da znate sve o stazi i vikendu koji je pred nama? Pročitajte neke nepoznate i zanimljive detalje o Shanghai International Circuitu i o samom velebnom Shanghaiu u sljedećem tekstu.

Treća stanica u tekućoj sezoni Formule jedan, Velika nagrada Kine održava se na Shanghai International Circuitu. Staza, locirana u predgrađu Shanghaia, pridružila se kalendaru F1 2004. godine i od tada se održava bez prestanka. Jednom je čak bila i posljednja utrka sezone, sada već davne 2005. Travanjski termin održavanja utrke započeo je 2009. godine. Lewis Hamilton, branitelj naslova i ekspert za stazu u Shanghaiu, započet će utrku sa 3 boda prednosti ispred Sebastiana Vettela, koji je osvojio prvu pobjedu u Ferrariju u Maleziji prije 2 tjedna.

Zanimljivosti o Shanghaiju

Jedna od kritika koje su upućene Hermannu Tilkeu, arhitektu staze, je ta da sve staze koje on konstruira izgledaju isto. U dizajn staze neću ulaziti, ali kompleks objekata i zgrada oko staze je pravo umjetničko djelo. Kada ste na stazi, dobijete pravi osjećaj kineske kulture i šarma.

Izgled same staze, ali i objekata oko nje, inspiriran je i oblikom nalikuje na kineski simbol “Shang”. Prevedeno na hrvatski to možemo shvatiti kao “visok” ili “iznad”. Paddock u kojem su smještene ekipe kreiran je u stilu paviljona u jezeru. Taj izgled inspirian je drevnim Yuyan vrtovima u Shanghaiu. Cijeli kompleks slavi kinesku prošlost, ali se okreće i budućnosti, sa spektakularnim glavnim tribinama i velebnoj konstrukciji iznad staze i bokseva. Trošak izgradnje cjelokupnog kompleksa iznosio je fascinantnih 450 milijuna dolara.

U Shanghaiu živi 24.151.500 ljudi uključujući šire područje. Prvi je to kineski i svjetski grad broju stanovnika sa konstantnim i rapidnim rastom. Zamislite koliko je to tržište samo u jednom gradu. Osim što je najveći grad svijeta, predstavlja ekonomsko, komercijalno i financijsko središte Kine. Nazivaju ga Pariz istoka i biser Orijenta. Zanimljiva činjenica je ta da se u Shanghaiu priča Šangajski jezik koji predstavlja jedan od 248 kineskih dijalekata. Ako vam to nije dovoljno, Shanghai ima svoje mini dijalekte. Nije neobično da se stanovnici istog grada, oni sa periferije i oni iz centra, međusobno ne razumiju. Planirate li posjetiti Shanghai, najlakši način za obići razgledati grad je autobus. Cijena vožnje je 1-2 yuana (2-3 HRK). Na raspolaganju vam stoji fascinantnih 1450 autobusnih linija. Smatram da je bolje isprobati vožnju u lebdećem Magley vlaku koji dostiže 431 km/h. U tom vlaku ni jedan as Formule 1 vam nije ravan.

Jedna meni famozna činjenica ovog grada je brzina promjena. Tvrtke se užasno brzo otvaraju i zatvaraju te sele s jedne lokacije na drugu. Nije neobično da u mjesec dana jedna ulica sa poslovnim prostorima izmjeni nekoliko desetaka tvrtki. Stoga je bitno često ažurirati podatke o lokaciji i adresi poslovnih partnera iz Shanghaia.

Specifikacije staze

Staza u Shanghaiu, prema službenoj stranici Formule 1, dugačka je 5.451 kilometara. Ukupna dužina koja se mora prevaliti u 56 krugova iznosi 305.066 kilometara.
Staza koja se vozi u smjeru kazaljke na satu sastoji se od 16 zavoja, 9 od njih je desnih. Kompleksi zavoja na ovoj stazi dobili su zanimljiva imena. Staza se, među ostalim, sastoji od dva puža i jedne banane. Puževi predstavljaju kompleks zavoja 1,2 i 3 i kompleks zavoja 11,12 i 13 koji predstavljaju jedinstven test za vozača i automobil. Nakon završetka prvog “puža” staza vodi prema kompleksu zavoja 5, oštrog 6 i 7 koji tvore “bananu”. Nakon drugog “puža” slijedi ravan i dugačak pravac od čak 1,175 metara. Prema BBC Sportu, to je najduži pravac u kalendaru F1.

Rekord kruga od minute, 32.239 sekundi je postavljen od strane sedmerostrukog svjetskog prvaka Michaela Schumachera. Legendarni Nijemac ovo vrijeme je postavio u Ferrariju F2004 sa V-10 motorom u 2004. godini. Schumacherov bivši momčadski kolega, Nico Rosberg, postavio je najbrži krug prošle godine sa vremenom od 1:40.402. Očekuje se da će se ovo vrijeme lagano nadmašiti ove sezone.

Gume i DRS zone

Pirelli za ovu utrku doprema žute – mekane i bijele – srednje  komponente guma. Ove specifikacije guma bi trebale odgovarati relativno niskim temperaturama koje se predviđaju za vikend (15-20 stupnjeva). Očekivana razlika vremena po krugu između dvije komponente guma je 1.3 sekunde. Momčadi koje će se provući kroz Q1 na srednjoj komponenti guma, sačuvati će mekanu komponentu i imati prednost u nedjeljnoj utrci. Prošlogodišnja pobjednička taktika sastojala se od 2 ulaska u boks. Isto se očekuje i ove godine.

Prva DRS zona imat će točku detekcije u 12 zavoju sa aktivacijskom točkom 450 metara nakon izlaska iz zavoja 13. Druga zona imat će detekcijsku točku 35 metara prije “apexa” zadnjeg zavoja, sa aktivacijskom točkom 98 metara nakon posljednjeg zavoja.

Važnost kvalifikacija

Od 11 održanih Velikih nagrada Kine, vozač koji je osvojio pole position pobijedio je 6 puta. Statistika bi bila impresivnija da četiri kišne utrke nisu omele vozača koji je startao kao prvi u tri navrata (2006, 2007, 2010). Jedino je Sebastian Vettel 2009. godine uzeo pobjedu po kiši startajući utrku sa prvog startnog mjesta. Michael Schumacher je startao kao šesti i pobijedio. To je najniža startna pozicija sa koje je startao budući pobjednik u Kini. Ova pobjeda 2006. godine je ujedno bila i posljednja od Michaelovih 91 u karijeri.

Staza je dosta široka i ohrabruje vozače za pretjecanje. Ipak, samo su 2 ključna mjesta na kojima je moguće pretjecati ( zavoji 6 i 14). Pretjecanja su moguća i u zavojima 1,11 i 16, iako su pretjecanja ovdje rizična i zahtijevaju određeni stupanj popustljivosti od vozača ispred. Ukoliko kiša izostane, Pirelli postaje centar pažnje. Vozač koji osvoji pole position u subotu pridržava trofej pobjednika jednom rukom.

Slavni boks Shanghaija

Ulazak u boks pod 90 stupnjeva jedan je od zanimljivijih u kalendaru. Priredio nam je nekoliko incidenata kroz godine. Najslavniji ulazak u boks dogodio se 2007. godine kada je Lewis Hamilton, kojeg smo prozvali kraljem Shanghaija, ulazio u boks na istrošenim gumama i zaglavio u pješčanoj zamci. Omiljena staza koštala ga je naslova prvaka. Da nije odustao, postao bi prvi debitant-prvak u povijesti.

Hamiltonova zamjena u McLarenu, Sergio Perez, oštetio je prednje krilo u sudaru sa gumenim zidom na ulazu u boks 2013.

Pastor Maldonado podigao je letvicu još više, prebrzim ulaskom u lijevi zavoj i kompletno slomljenim prednjim krajem.


Odgovor

3 komentara

Bok, internet se promijenio. Sadržaj, vrijeme, znanje i rad uložen u portal koštaju i bez vaše pomoći - ove zajednice više ne bi bilo.

Ako cijeniš što radimo svaki dan već 8 godina, podrži nas tako da postaneš pretplatnik ili doniraš iznos po volji.

Pretplati se Doniraj jednokratno

Stvaramo uspomene zajedno!

Formula 1 je najbrže rastući sport na planetu, a Pulsmedia najaktivniji hrvatski sportski portal.

Kontaktiraj nas

Medijska prava

Sve fotografije vlasništvo su ekipa Formule 1 ili Pirelli media centra.

© Pulsmedia, guramo od 2015.